Jak si můžete o Vánocích Vy i tým opravdu odpočinout

Vánoce se blíží a s nimi i plánované nebo nařízené dovolené. Aby pro Vás Vánoc opravdu znamenaly svátky klidu (aspoň toho pracovního), přináším Vám pět tipů, jak vánoční dovolenou opravdu využít pro odpočinek bez pracovního stresu.

Chytrá out of office

Většina z nás chápe automatickou odpověď v nepřítomnosti jako ukazatel toho, kdy jsme a nejsme k zastižení. Zkuste se ale podívat na out-of-office očima jejího příjemce. Je pro něj důležité vědět, kdy se do kanceláře vrátíte nebo kdy budete mít kapacitu se jeho zprávou po návratu zabývat? Když Vám bude nedočkavý odesílatel zprávy hned ráno po Vašem návratu do kanceláře volat, těžko budete vědět, jak reagovat.

Využijte tedy příležitosti a nastavte si out-of-office se začátkem o den dříve a koncem jeden den po Vašem návratu. Získáte tím jeden den k nadechnutí, stanovení priorit a naplánování úkolů. Navíc, zapnutá out-of-office nebrání tomu na zprávy odpovědět už její poslední den. Pánem Vaší emailové schránky a kapacity jste totiž Vy sami (jak učím i v jednom ze svých kurzů).

Váš poslední den v kanceláři

Out-office zprávu jste si nastavili se začátkem jeden den před skutečnou dovolenou, pamatujete? Využijte poslední den k tomu, abyste dodělali resty, které chcete mít před dovolenou hotové. Nastavte si nepřítomnost v kalendáři, neplánujte na ten den meetingy (pokud je nechcete před Vánoci vyřešit :-)) a věnujte ten den pouze Vaší skutečné práci a dodělávkám. Uvidíte, že se Vám na dovolenou bude odcházet s větším klidem.

Co když to všechno nestihnu?

Pokud Vám jeden den k dobru nepomohl, napište si na jeho konci všechny otevřené úkoly na papír do to-do seznamu. Díky tomu, že budou úkoly na papíře (nebo aspoň v aplikaci), nebudete na ně přes Vánoce myslet. Hlava bude vědět, že si je nemusí pamatovat, protože je po Vánocích najde.

Pokročilejší krok je potom naplánovat si, kdy po Vánocích budete resty plnit. Díky tomu budete mít úkoly nejen napsané ale i opravdu rozvržené. Když si je navíc dáte do kalendáře, nepřistanou Vám v něm další meetingy, které by resty posouvaly až do léta.

Vypněte sebe i techniku

Během dovolené vypněte všechna pracovní zařízení. Emaily Vám neutečou – máte přeci out-of-office, zprávy na komunikátoru taky ne, protože dovolenou mají i jiní. Zvažte, co nejhoršího by se mohlo stát, kdybyste přes Vánoce ani jednou nezkontrolovali email. Pokud zjistíte, že kvůli tomu nikdo neumře nebo nepřestane stát celý provoz továrny, nekontrolujte je.

Proč hned vypnout, nestačilo by vypnout oznámení? Ne, nestačilo. Většina z nás má kontrolu pošty jako návyk. A k odbourání návyku potřebujeme nějakou překážku, čím silnější návyk, tím větší překážka. A zapnutý telefon pouze s vypnutou notifikací pro mnoho z nás dnes překážka k neotevření aplikace není.

Dovolenou dopřejte i podřízeným

Vánoční svátky jsou příležitostí k dovolené pro Vás i pro Vaše podřízené. Respektujte tedy, že mají volno a odpočívají. Nenastavujte nezdravý standard, ve kterém všichni o dovolené emaily kontrolují a odpovídají, jako by se žádná dovolená nekonala. Pokud zaměstnancům ten týden nebo dva k oddechu dopřejete, mnohonásobně se Vám to v příštím roce vrátí. Zaměstnanci se vrátí odpočatí a s pocitem, že se mohli věnovat své rodině. A po Novém roce se zase budou plni síly věnovat Vám.

A mně už zbývá Vám jen poděkovat za přízeň v letošním roce a popřát veselé Vánoce a šťastný nový rok.